БЛАГОДІЙНИЙ ФОНД

ІМ.ПОЛІНИ РАЙКО

Культура на дотик

НСХУ. Херсон

Музей стає «відкритим» – замість стандартного «нічого не чіпати руками», вам говорять – «спробуйте культуру на дотик», «подивіться на світ так, як на нього дивляться люди з обмеженнями життєдіяльності», «пізнавайте світ в інший спосіб, незвичний для себе».

Однією з найбільш видатних постатей, що народилися у селищі Білозерка Херсонської області, є Ольга Скороходова – всесвітньо відома педагог, вчений-дефектолог, автор низки наукових та літературних праць, які були створені нею при повній відсутності зору і слуху. Її головний твір «Як я сприймаю й уявляю собі навколишній світ» (вперше надрукований 1947 року), відзначений багатьма преміями та перекладений на багато іноземних мов. Книга неодноразово перевидавалась. У своїй книзі Скороходова не тільки описує світ сліпоглухої людини, вона формує систему взаємовідносин між звичайними людьми та людьми з обмеженнями життєдіяльності, в якій всі мають однакове право на загальнолюдські культурні надбання. Зокрема в книзі Скороходової йде мова і про музеї, які теж відчиняли двері і колекції для сліпих.

Досвід Ольги Скороходової може бути цікавим не тільки для осіб з обмеженнями життєдіяльності. Як це не парадоксально звучить, підхід Скороходової до сприйняття мистецтва може бути не менш цікавим і для звичайних відвідувачів. У своїй книзі Скороходова описує власний досвід відвідування музеїв (сприйняття предметів на дотик, на нюх), який є цікавим не тільки для осіб з обмеженнями життєдіяльності, а й для звичайних людей. Цей підхід створює неповторний світ відчуттів одного органу – своєрідне «соло» дотику, соло запаху, соло звуку.

Авторами проекту (куратор проекту – Гоманюк М.) було розроблено концепцію переосмислення соціального використання музейного простору. Концепція була створена в рамках міжнародного (Україна-Грузія-Вірменія) проекту «Новий подих культури: спадщина, наповнена життям мистецтва», що впроваджується за фінансової підтримки ЄС.

Метод «оглядання» речей Скороходової робить музей не приміщенням, в якому все навколо відчужене від глядача, а творчим майданчиком, дискусійним клубом, вікном у інший світ. Концепція проекту «Культура на дотик» скерована на організацію інтерактивних заходів, під час яких відвідувачі стають не тільки глядачами, а залучаються до активної діяльності – беруть участь у вікторинах, мистецьких заходах, створюють декоративно-мистецькі об’єкти, в ігровий спосіб пізнають історію свого краю, пізнають особливий світ людей з обмеженнями життєдіяльності тощо. Музей стає «відкритим» – замість стандартного «нічого не чіпати руками», вам говорять – «спробуйте культуру на дотик», «подивіться на світ так, як на нього дивляться люди з обмеженнями життєдіяльності», «пізнавайте світ в інший спосіб, незвичний для себе».

© Херсонський обласний благодiйний фонд імені Поліни Райко

Україна, 73000, Херсон, пр. Ушакова 51, кв. 8.

Тел .: +8 (0552) 220-391, +038 050 9216982

E-mail: slavamashnizkiy@gmail.com

ЄДРОУП 33277751

visa